Garaj Kapısı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Garaj kapıları, geniş evlerde ve bahçelerinde olmazsa olmaz detaylar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kullanıcılar, bahçe dekorasyonlarına ve kendi isteklerine uygun garaj kapılarını tercih edebilmektedir.

Aynı zamanda garaj kapılarında farklı renk ve tasarımlarda kullanılabilmektedir. Bu sayede kapıların görsel nitelikleri de güçlendirilmektedir. Garaj kapılarında en önemli etken, kolay kullanımı olan ve tam verimli çalışan sistemlerden oluşması olmaktadır. Özellikle otomatik garaj kapıları hem çalışma prensiplerine bağlı olarak hem de kullanım kolaylığı açısından sık tercih edilmektedir. Bununla birlikte kullanıcılar otomatik garaj kapıları sayesinde geniş kullanım kolaylığı da sağlayabilmektedir. Son zamanlarda sık tercih edilen garaj kapıları arasında, yukarı doğru açılma prensibe bağlı olarak çalışan garaj kapıları yer almaktadır. Buna bağlı olarak kapının üzerinde yer alan hareket sensörleri sayesinde, kapıya yaklaşıldığı anda garaj kapısı açılmaktadır. Buna bağlı olarak garaj kapıları sayesinde kulanım kolaylığı da sağlanmaktadır.

Garaj kapılarında farklı ve renk tasarımlarda sık tercih edilmektedir. Bu anlamda daha çok koyu ya da metale yakın renkler kullanılmaktadır. Aynı zamanda çizgili ya da baskılı desenlerde kullanılabilmektedir. Bu tarz etkenler, bahçe dekorasyonuna ya da kullanıcının isteğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca garaj kapılarına yerleştirilecek olan sensörler de, kapının yapısına bağlı olarak değişebilmektedir.  Bu anlamda kapılar kumanda ile ya da sadece hareket sensörüyle çalışabilmektedir.

Hareket sensörlerinin çalışması da, garaj kapılarının seçimlerine bağlı olarak değişmektedir. Bazı garaj kapıları klasik modellerden oluşmaktadır. Bu durumda sade ve klasik metal garaj kapıları manuel açılma sistemine bağlı olmaktadır. Bu tarz modeller daha çok klasik işletmelerin tercihleri arasında yer almaktadır. Son zamanlarda en çok kullanılan modeller arasında, yukarıya doğru açılan garaj kapıları yer almaktadır. Yukarıya doğru açılan seksiyonel garaj kapıları, kullanım kolaylığını üst düzeyde yaşatması nedeniyle de sık tercih edilmektedir.